טעימות בספרות העברית  

בעקבות "העברים" 

"העברים"

מיזם "העברים" הוא מעבדת יצירה לסרטי תעודה ביוגרפיים על כותבים וכותבות בולטים בשדה התרבות העברית והיהודית. המיזם, שיצר יאיר קדר לפני עשר שנים, מזמין במאים מהשורה הראשונה ליצור סרטים שמשלבים סיפור ביוגרפי, תרגום של היצירה הטקסטואלית לוויזואליה קולנועית, מוזיקה מקורית, אנימציה עצמאית ופרשנות אישית. עד כה נוצרו במיזם 14 סרטים על ידי 10 במאים, 15 צלמים, 22 מעצבים, 26 מוזיקאים ואחרים, שזכו ב-18 פרסים והוקרנו בפני מאות אלפי צופים. 

הקורס

"העברים" היא סדרה עכשווית של סרטים תיעודיים אמנותיים פואטיים על יוצרים בפרוזה ובשירה בעברית. בקורס נערוך צפייה מודרכת בסרטים, נשוחח על התכנים שעלו בהם, נרחיב על הביוגרפיה של היוצרים והיוצרות, ונעסוק בפן החברתי, ההיסטורי והפוליטי של היצירות, בתוך הקונטקסט הרחב יותר של הספרות הישראלית. לפני כל מפגש נקרא יצירה אחת של היוצר/ת שבו או בה נעסוק ונדבר עליה בהרחבה בהקשר לתכנים שעלו בסרט.

ד"ר מאיה מיכאלי, מנחה

מאיה מיכאלי סיימה את הדוקטורט שלה בהנחיה משותפת של אוניברסיטת סיאנס פו בפריז ובית הספר למדעי התרבות בתל-אביב, לפני שלוש שנים. היא חיה ארבע וחצי שנים בפריז ולימדה שם עברית במסגרות שונות. בשנתיים האחרונות עובדת בפיתוח, בכתיבה, בריכוז ובהנחיה של קורסים אקדמיים באוניברסיטה הפתוחה.  עוסקת גם בתרגום (אקדמי וספרותי), וגם בכתיבה (עיתונאית, מסאית, ספרותית). 

 
 • לאה גולדברג בחמישה בתים

  מפגש #1

  בימוי הפקה ותסריט: יאיר קדר

  במאי 2011 חגגה לאה גולדברג יום הולדת מאה. היא היתה משוררת, חוקרת, מחברת ספרי ילדים, מחזאית, מתרגמת מבריקה, והותירה אחריה כמאה ספרים שנקראים עד היום. הסרט הוא הצדעה דוקומנטרית למשוררת האהובה בישראל, והוא מספר את סיפור חייה ויצירתה דרך חמישה בתים, ובאמצעות שיחות עם חבריה, ארכיונים וסטילסים, שירה ופזמונים, טיפוגרפיה אמנותית ווידיאו ארט, ויוצר חוויה של היכרות אינטימית עם סיפור חייה הסוער של האשה שבחרה בעברית והעברית בחרה בה.

  בתמיכת הרשות השנייה, הקרן החדשה לקולנוע, שירות הסרטים הישראלי, קרן אבי חי

 • מלך היהודים - ביאליק

  מפגש #2

  בימוי, הפקה ותסריט: יאיר קדר

  ביאליק הוא המשורר המנוכס, המשומש, התפוס, והלא מובן ביותר בתרבות שלנו. כבר בגיל 30 הוא הוכתר כמשורר הלאומי, ומאז השתמשו בו לצרכים לאומיים וציוניים שונים. "מלך היהודים" הוא ניסיון למצוא את הלב הפועם, הבועט, הרוטן, שביאליק היה בחייו – דרך אנימציה ייחודית, קולו של חיים טופול, קטעי ארכיון נדירים, צילומים נשכחים, שירי ביאליק ששרה נינט, ומיטב חוקרי ואוהבי ביאליק מהארץ ומהעולם, ולספר מחדש את הסיפור על הילד מהעיירה שהיה למלך היהודים.

  בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה, שירות הסרטים הישראלי, ערוץ 8, קרן אבי חי, הקרן לתרבות יהודית

 • העורב, ולדימיר זאב ז'בוטינסקי

  מפגש #3

  במאית ותסריטאית: איילת עפרים

  הפקה: יאיר קדר

  לפני 75 שנה הוא מת מוות פתאומי, בודד ורחוק מכל מוקד השפעה וכוח, במחנה צופים במדינת ניו יורק. בשיאו הוא דיבר וכתב בשמונה שפות, נחשב לסופר מבטיח, מתרגם גאוני ששינה את השפה העברית, מנהיג נערץ ושנוא, ומועמד להנהגת העם היהודי. "העורב" הוא סרט תיעודי ראשון מסוגו על אחת הדמויות המסקרנות בהיסטוריה היהודית – זאב ז‘בוטינסקי.

  בתמיכת ערוץ 1, קרן אבי חי, קרן גשר שירות הסרטים הישראלי

 • איבד פוגל את פוגל

  מפגש #4

  בימוי ותסריט: איילת עפרים

  הפקה: יאיר קדר

  הוא נחשב לאחד מגדולי הספרות העברית, למרות שלא היה ציוני, וחי בארץ רק שנה. מי היה דוד פוגל? האיש שהותיר מאחורי קורפוס של רומנים, נובלות ושירים בעברית נהדרת שתיארו מיניות ותשוקה, חילופי תפקידים וזהויות, כפי שאיש לא תיאר לפניו. באמצעות יומניו, מכתביו וכתביו, הבמאית איילת עופרים יוצאת למסע באירופה ובפלשתינה-ארץ ישראל, בעקבות היוצר העצוב, שעשה פלאות בעברית, אבל הצליח להיות כל פעם במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון, עד שהדבר עלה לו בחייו ורק לאחר מותו זכה להכרה.

  בתמיכת כאן תאגיד השידור, קרן מקור, קרן אבי חי, קרן גשר, שירות הסרטים, מועצת הקולנוע, משרד התרבות, מיזם ירושלים

 • העלמה בלובשטיין, רחל

  מפגש #5

  בימוי ותסריט: סיון ארבל

  הפקה: יאיר קדר

  סרט תיעודי חדש במלאת 125 שנה להולדת רחל המשוררת – מחזק את דמותה כמשוררת העברית הראשונה, שהצליחה לבטא את חיי הנפש של דור שלם בשפה שחיה ונושמת עד היום. דנה אולמרט, ענת וייסמן, אפרת מישורי, מוקי צור, אורי מילשטיין יהודית רביץ, קרני פוסטל ואחרים, ידברו, וישירו ויחד עם אנימציה ומכתבים לא מוכרים של רחל יציירו מחדש את דמותה יוצאת הדופן.


  הופק בתמיכת קרן רבינוביץ, שירות הסרטים הישראלי

 • לבדיתי - האגדה על מרים ילן שטקליס

  מפגש #6

  בימוי, תסריט, צילום, עריכה, ארט: ראובן ברודסקי

  הפקה: יאיר קדר

  בדירה קטנטנה בירושלים, מוקפת בובות וחתולים, כתבה מרים ילן שטקליס את שירי הילדים שכבשו לבבות של דורות שלמים – הבובה זהבה, הסבון בכה מאוד, מיכאל ואחרים. 

  הבמאי ראובן ברודסקי צילם, ערך, עיצב, ביים וכתב אגדה רוסית שמספרת באמצעות המיניאטורות שנוצרו במיוחד לסרט וראיונות עם מכריה, את סיפורה של מרים ילן שטקליס, כלת פרס ישראל הראשונה לספרות ילדים, גדולת משוררי הילדים הישראלית.

  בתמיכת הערוץ הראשון, קרן מקור, שירות הסרטים הישראלי, קרן אבי חי, קרן גשר, ועדת התביעות

 • שיר ידידות, ר' דוד בוזגלו
  מפגש #7

  בימוי ותסריט: רפאל בלולו

  הפקה: יאיר קדר
  ר' דוד בוזגלו היה גדול הפייטנים של המאה העשרים. נולד במרוקו ב-1903 והשפיע בעשייתו התרבותית על קהילה של מאות אלפים. בין הגלות הפורה לישראל הקרועה, שירתו שינתה את תפיסת הפיוט הספרדי והייתה החוט המקשר בין מודרניות לבין מסורת שהחלה בתור הזהב של יהדות ספרד.

  בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה, קרן אבי חי, שירות הסרטים הישראלי, משרד הפיס: משרד התרבות והספורט, המועצה הישראלית לקולנוע.

  התחרות הרשמית דוקאביב, 2015, זוכה פרס  "קולנוע פורץ גבולות", קולנוע דרום, 2015

 • לבנטינית, ז'קלין כהנוב
  מפגש #7

  בימוי ותסריט: רפאל בלולו

  הפקה: יאיר קדר

  היא חיה בקהיר, פריז וניו יורק, אבל נפטרה בבית אבות בגבעתיים. היא היתה נערצת ויפהפיה, אבל מעטים הכירו אותה בחייה ועוד פחות לאחר מותה. היא היתה הראשונה לכתוב על לבנטיניות ועל זהות מזרחית, כפי שאיש לא כתב, ורק מעט מכתביה תורגם.

  בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה, קרן אבי חי, קרן גשר, שירות הסרטים, מועצת הקולנוע, משרד התרבות, קרן אמיד לתרבות ים תיכונית

 • דבש שחור, אברהם סוצקבר

  מפגש #8

  תסריט ובימוי: אורי ברבש

  הפקה: יאיר קדר
  כל עוד אברהם סוצקבר חי, הוא לא הסכים שיעשו סרט על חייו. כיום, שמונה שנים לאחר מותו,"דבש שחור"
  מספר את סיפורו יוצא הדופן של גדול משוררי היידיש בעת החדשה.

  בתמיכת קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה, שירות הסרטים הישראלי, קרן אבי חי, קרן גשר, משרד התרבות והספורט, ועדת התביעות, בית שלום עליכם
   

 • ישורון: 6 פרקי אבות

  מפגש #9

  בימוי, תסריט ותחקיר: עמיחי חסון

  הפקה: יאיר קדר

  עבור רבים, הוא היה המשורר הישראלי הגדול מכולם, אלא שאת מרבית חייו הוא העביר מנודה ומוחרם, כמשורר רדיקלי ומבודד ששובר את השפה ומתפרע עם עברית, יידיש וערבית.

  בתמיכת כאן תאגיד השידור, שירות הסרטים הישראלי, קרן אבי חי, קרן גשר, קרן אמיד

 • 7 הסלילים של יונה וולך

  מפגש #10

  בימוי, הפקה ותסריט: יאיר קדר

  מסע קולנועי אל עולמה של יונה וולך, משוררת אגדית ופורצת גבולות, שמתה בגיל צעיר, מותירה אחריה מיתוס ושובל מעריצים.

  בתמיכת ערוץ 8, שירות הסרטים הישראלי, קרן רבינוביץ, קרן אבי חי

שאלות

תשלום

להרשמה יש להסדיר את התשלום מראש בלחיצה על הכפתור.

הרשמה

 • 10 מפגשים חד-שבועיים, בני שעה וחצי 

 • ימי חמישי, 09h30-11h00 

 • שיעור ראשון: 11.06

 • מחיר הקורס: 900 ש"ח + 95 ש"ח דמי הרשמה 

 • המחיר כולל מע"מ. 

 • פתיחת הקורס מותנה בהרשמה של  שישה תלמידים.

 • הכיתה תמנה עד 14 תלמידים.

 • התשלום יתבצע מראש דרך האתר, ניתן לקבל החזר על הקורס עד 24 שעות לאחר השיעור הראשון. (דמי ההרשמה לא יוחזרו)

 • ניתן לשלם בשני תשלומים.